Druk 3D jest nazywany również drukiem przestrzennym i polega na wytwarzaniu trójwymiarowych obiektów na podstawie modelu komputerowego. Chociaż początki tej technologii sięgają lat 80. XX wieku, to właśnie dzisiaj przechodzi ona największy rozkwit, stając się zdecydowanie technologią przyszłości, ponieważ oprócz drobnych komponentów, dzięki drukarkom 3D można wytworzyć nawet protezy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na https://b3d.com.pl/25/drukowanie-3d-2.

Technologia FDM

FDM, czyli Fused Deposition Modelling to technologia umożliwiająca modelowanie za pomocą stopionego materiału. Jest on aplikowany za pomocą dyszy, która układa go na specjalnej platformie. Wykorzystuje się do tego filament termoplastyczny wykonany na bazie ABS’u, poliwęglanu, PC-ABS, ASA lub PEI. To rozwiązanie stosowane jest głównie do testowania pasowań, produkcji części zamiennych, narzędzi i oprzyrządowania, w medycynie, przemyśle spożywczym, muzealnictwie i sztuce.

Główne zalety technologii FDM to możliwość druku w kolorze i z materiałów, jakie zostały wykorzystane przy produkcji. Dodatkowo umożliwia drukowanie części wielkości ok. 0,5 m, mechanizmów i elementów o określonej porowatości. Co ważne, koszt druku nie jest wysoki, a przy tym mamy gwarancję wysokiej udarności, wytrzymałości, dokładności oraz krótkiego czasu tworzenia detali i małych strat materiałowych.

Technologia SLA

SLA, czyli Stereolitography to pierwsza technologia druku 3D. Opiera się na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera na, sukcesywnie zanurzanej w wannie z fotopolimerem (żywicą), platformie. Światło o określonej długości fali wywołuje proces polimeryzacji i zestalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Następnie platforma jest obniżana o grubość wytworzonej warstwy i proces jest powtarzany (aż do uzyskania całej części). Przed kolejnymi naświetlaniami poziom polimeru musi zostać wyrównany. Pomaga to zapobiec różnicom wysokości, które wynikają z napięć powierzchniowych żywicy. Na koniec element zostaje utwardzony poprzez naświetlanie promieniami UV.

Technologię SLA stosuje się w aplikacjach wysokotemperaturowych, detalach wymagających dokładności oraz mechanizmach, a jej zalety to krótki czas druku, wysoka dokładność i jakość uzyskanej powierzchni. SLA umożliwia także wykonywanie skomplikowanych kształtów i brył. Wspaniale nadaje się również do odlewnictwa i wtryskiwania. SLA wykorzystywana jest głownie w motoryzacji, biotechnologii, medycynie i jubilerstwie.

Technologia SLM

SLM, czyli Selective Laser Melting to technologia, której początki miały miejsce w amerykańskim wojsku. Dzisiaj stosowana jest przede wszystkim w lotnictwie, medycynie, jubilerstwie, przemyśle maszynowym, a także chemicznym. Selektywne stapianie wiązką lasera umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych detali z chromu, kobaltu, stali narzędziowej i nierdzewnej, stopów aluminium i tytanu, a także każdego innego metalu, który można sproszkować.

Dzięki tej technologii druku 3D stworzymy krótkie serie produkcyjne, skomplikowane narzędzia produkcyjne, prototypy detali, formy wtryskowe, elementy pracujące w wysokich temperaturach i wiele więcej. Gwarantuje brak odpadów i niskie zużycie energii. Umożliwia druk w metalu i bardzo szybką produkcję zepsutych lub brakujących części. Sprawdzi się idealnie do produkcji prototypów.

Interesuje Cię tematyka druku 3D i chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Koniecznie zajrzyj na https://b3d.com.pl/. Znajdziesz tam wiele ciekawostek i z pewnością poszerzysz swoją wiedzę. Firma oferuje również szeroki zakres usług z zakresu inżynierii odwrotnej, a także gotowe produkty do kupienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *